Festivalul Medieval „Cetăți Transilvane”

    Evenimentul nu are loc in aceasta perioada
  • Piata Mare
  • Festivaluri
Festivalul Medieval „Cetăți Transilvane”

Festivalul Medieval Sibiu – Blestemul Vrăjitoarei se desfășoara în perioada 23 august – 25 august în Piața Mare din Sibiu, atunci când Despina își va arunca blestemul asupra Sibiului. Aceste trei zile vor oferi locuitorilor Sibiului din anul 2019, experiența vieții medievale și a traiului din anul 1519, prin de evenimente și spectacole cu specific medieval printre care competiții medievale, ateliere creative sau concerte tematice.


PROGRAM

Activități comune, 23 – 24 – 25 august

09.30 – 23:00 ( Vineri ) , 10 – 22:30 (sâmbăta, duminică )

Iarmaroc Medieval- Piața Mare Sibiu
Tabără Medievală – Anacronism
Tabără Medievală – Cavalerii Cetății Roșii Tabără Medievală – Grupul de Reconstituire istorică Terra Ultrasilvana
Tabără Medievală – Asociația Culturală „Asserculis’’
Tabără Medievală – Grup de Reconstituire medievală Straja Cetății Sucevei (RO)
Tabără Medievală – Paladinii de Terra Medies
Atelierul meșterului fierar – Asociația Casa Calfelor
Atelierul meșterului tâmplar – Asociația Casa Calfelor
Cetatea micilor cavaleri – Ateliere pentru copii - Serious Fun

11:00 - 13.00
Reciclare creativă - Cavaleri, Prințese și Mini-catapulte

11:00 - 14.00 Jocuri cu specific medieval

11:00 - 13.30 Tir cu Arcul - micii arcași din cetate se întrec la concursuri cu premii

13:00 - 14.00 Atelier de pictură - Săbii

14:00 - 16.30 Tir cu Arcul - micii arcași din cetate se întrec la concursuri cu premii

15:00 - 16.00 Atelier de confecționat coronițe pentru regi și regine

15:00 - 19.00 Jocuri cu specific medieval

15:00 Joc medieval - Turnul cavalerilor

16:00 - 17.00 Atelier confecționat păpuși de mână: Unicorni, Cavaleri și Domnițe

17:00 - 18:00 Reciclare creativă - Cavaleri, Prințese și Mini-catapulte

17:00 - 19.00 Tir cu Arcul - micii arcași din cetate se întrec la concursuri cu premii

17:00 Joc medieval - Turnul cavalerilor

18:00 - 19:00 Origami: Castele si Dragoni

18:00 - 19.00 Concurs cu premii

19:00 Joc medieval - Turnul cavalerilor

Vineri, 23 august :

18:00 - 19:00 Origami: Castele si Dragoni
18:00 - 19.00 Concurs cu premii
19:00 Joc medieval - Turnul cavalerilor
10:00-19:00
Animații și tehnici de luptă - tabere medievale (se vor desfășura atât în incinta taberelor medievale, cât și în apropierea lor) Expoziții costume, arme, armuri și piese de artilerie specifice perioadei medievale (se vor desfășura atât în incinta taberelor medievale, cât și in apropierea lor) Expoziție de armament ofensiv și defensiv corespunzător secolelor IX – XII
11:00 – 13:00Ateliere copii și adulți - pistă de inițiere în circ, jonglerie și echilibru (sfoară de mers, minge de echilibru) - Alandala Circus
13:30 - 15:00 Atelier de creație pentru copii – Teatrul Gong Sibiu
15:30 – 17:30 Atelier de teatru interactiv pentru copii – Hocus Pocus Sibiu
17:00 – 19:00 Statui vivante interactive – Teatru Vostru
18:00- 19:00 Statuie levitatoare – Hocus Pocus Sibiu
20:45
PARADA FESTIVALULUI

Traseu: Parcul Cetății – Bulevardul Coposu – Piața Unirii – Pietonala Nicolae Bălcescu – Piața Mare

21:10 - 22:00 Concert medieval Holloenek Hungarica ( Ungaria)
22:00 - 23:00 Balada Zmeului - spectacol de teatru pirotehnic – Ordinul Solomonarilor

Sâmbătă, 24 august :

10:00-19:00
Animații și tehnici de luptă - tabere medievale (se vor desfășura atât în incinta taberelor medievale cât și in apropierea lor) Expoziții costume, arme, armuri și piese de artilerie specifice perioadei medievale (se vor desfășura atât în incinta taberelor medievale cât și in apropierea lor) Expoziție de armament ofensiv și defensiv corespunzător secolelor IX – XII *Piața Mare*
11:00 – 12:30 Atelier de creație pentru copii – Teatrul Gong Sibiu
11:00 – 13:00 Ateliere creative de lucru în piele și cupru corespunzătoare perioadei medievale – Paladinii de TerraMedies
12: 00 – 13.00 Dans medieval – program interactiv cu publicul de dans medieval plasat în contextul unei nunți medievale - Grup de Reconstituire medievală Straja Cetății Sucevei
12:00 – 13:00 Demonstrații de tir cu arcul tradițional (interactiv cu publicul) - Grupul de Reconstituire istorică TerraUltrasilvana
12:00 – 13:00 Concert și animație stradală – Peregrinii
13:00 – 14:00 Spectacol de teatru pentru copii ALADDIN - Teatru Strada
13:00 – 15:00 Atelier de scriere medievală - Cavalerii Cetății Roșii Atelier de manufactura medievală - Cavalerii Cetății Roșii
13:00-14:00 Demonstrații de tăiat cu spada - Anacronism
13:00 – 15:00 Antrenamente și demonstrații de luptă medievală - Grupul de Reconstituire istorică Terra Ultrasilvana
13:30 – 15:30 Atelier de teatru interactiv pentru copii – Hocus Pocus Sibiu
14:00- 16:00 Ateliere copii și adulți - pistă de inițiere în circ, jonglerie și echilibru (sfoară de mers, minge de echilibru) - Alandala Circus
14:00 – 15:00 Workshop despre muzica, arta, cultura si civilizația Evului Mediu și a Renașterii – Trupa Nomen Est Omen
14:00 - 15:00 Atelier interactiv cu publicul de prezentare a armelor și a tehnicii de luptă - Grup de Reconstituire medievală Straja Cetății Sucevei
15:00 – 15:30 Prezentare dansuri medievale – Paladinii de Terra Medies
15:00 – 16:00 Povești despre Evul Mediu ( scurte momente artistice ale călăului, vraciului și ale vrăjitoarei ) – Asociația Culturală „Asserculis’’
15:00 – 17:00 Atelier de confecționare a zalelor - Cavalerii Cetății Roșii. Atelier pictura cu acrilic - Cavalerii Cetății Roșii
15:00 – 17:00 Statui vivante interactive – Teatru Vostru
16:00 – 17:00 Statuie levitatoare – Hocus Pocus Sibiu
16:00 – 17: 00 Echiparea Cavalerului (scurt moment artistic) - Anacronism
16:00 – 16:35 Farse medievale – spectacol de teatru – Trupa Truverii
16:00 – 16.30 Concert stradal Holloenek Hungarica ( Ungaria)
16:30 – 17.15 Sufletul Codrului - Spectacol de muzică și coregrafie – Pastiche & Peregrinii
17:00 – 17: 30 Scurte lupte demonstrative cu diferite categorii de arme – Paladinii De Terra Medies
17:00 – 18:00 Școala de Cavaleri (demonstrații interactive) - Anacronism
18:00 – 19:00 Concert muzica medievală și renascentistă Nomen est Omen (RO)
19:00 – 19:30 Concert stradal Holloenek Hungarica (Ungaria)
19:00 – 19:45 Pactul regelui – spectacol de teatru medieval (efecte pirotehnice) - Asociația Culturală „Asserculis’’ (RO)
19:45 – 20:45 Concert- Spectacol Omle- Pomule - de la nastere spre moarte trecand prin viata - rituri de trecere din vechime rămase – Truverii
20:45 – 21.20 Cavalerii Coroanei – Spectacol mister medieval (efecte pirotehnice) – Teatru Strada
21:30 – 22:30 Concert muzică medievală Cimpoierii din Transilvania

Duminică, 25 august:

10:00-19:00Animații și tehnici de luptă - tabere medievale (se vor desfășura atât în incinta taberelor medievale cât și in apropierea lor) Expoziții costume, arme, armuri și piese de artilerie specifice perioadei medievale (se vor desfășura atât în incinta taberelor medievale cât și in apropierea lor) Expoziție de armament ofensiv și defensiv corespunzător secolelor IX – XII .
11:00 – 12:30 Atelier de creație pentru copii - Teatru Gong Sibiu (RO) - *Piața Mare*
11:00 – 13:00 Ateliere creative de lucru în piele și cupru corespunzătoare perioadei medievale– Paladinii de Terra Medies
11:00 – 13:00 Atelier de scriere medievală - Cavalerii Cetății Roșii; Atelier de manufactura medievală - Cavalerii Cetății Roșii
12:00-13:00 Demonstrații de tir cu arcul tradițional (interactiv cu publicul) - Grupul de Reconstituire istorică Terra Ultrasilvana
12:00 – 13:00 Atelier interactiv cu publicul de prezentare a armelor și a tehnicii de luptă - Grup de Reconstituire medievală Straja Cetății Sucevei
12:30 – 13:15 Farse medievale – spectacol de teatru – Trupa Truverii
12:00 – 14:00 Echiparea Cavalerului (scurt moment artistic) - Anacronism. Școala de Cavaleri (demonstrații interactive) - Anacronism
13:00 – 14:00 Dans medieval – program interactiv cu publicul de dans medieval plasat în contextul unei nunți medievale - Grup de Reconstituire medievală Straja Cetății Sucevei
13:00 – 14:00 Workshop despre muzica, arta, cultura si civilizația Evului Mediu și Renașterii – Trupa Nomen Est Omen
13:30-15:30 Ateliere copii și adulți - pistă de inițiere în circ, jonglerie și echilibru (sfoară de mers, minge de echilibru) - Alandala Circus
14:00 – 16.00 Atelier de confecționare a zalelor - Cavalerii Cetății Roșii. Atelier pictura cu acrilic - Cavalerii Cetății Roșii
14:00 – 15: 00 Concert și animație stradală – Peregrinii
14:00 – 15:00 Hoțul neprins – spectacol de teatru - Asociația Culturală „Asserculis’’
15:00 – 17:00 Atelier de teatru interactiv pentru copii – Hocus Pocus Sibiu
15:00 – 16:00 Concert muzica medievală și renascentistă Nomen est Omen
15:30 – 16:00 Concert stradal Holloenek Hungarica ( Ungaria)
16:00 – 17: 10 TRIXI SHOW – spectacol commedia dell arte – Teatru Aureliu Manea Turda
16:00 – 17:00 Statuie levitatoare – Hocus Pocus Sibiu
17:00 -18:00 Povești despre Evul Mediu ( scurte momente artistice ale călăului, vraciului și ale vrăjitoarei ) – Asociația Culturală „Asserculis’’
17:00 – 19:00 Statui vivante interactive – Teatru Vostru
17:30 – 18:00 Prezentare dansuri medievale - Paladinii De Terra Medies
18:00 -19:00 Demonstrații de tăiat cu spada - Anacronism
18:00 -19:00 Antrenemente și demonstrații de luptă medievală - Grupul de Reconstituire istorică Terra Ultrasilvana
18:30 – 19: 00 Scurte lupte demonstrative cu diferite categorii de arme – Paladinii De Terra Medies
19:00 – 20:00 Concert de muzică medievală - Cimpoierii din Transilvania
20:00 – 20: 30 Concert stradal Holloenek Hungarica ( Ungaria)
20:00 – 20:30 Blestemul vrăjitoarei – spectacol pirotehnic – Cavalerii Cetății Roșii
20:40 – 21:00 Farmecele nopții – dans cu foc – Anacronism
21:10 – 22:10 Premiera Concert medieval PRIMA NOCTA ( Belgia)
22: 10 – 22:30 Spectacol pirotehnic - Crispus - The Art of Fire
După concertul celor de la PRIMA NOCTA, blestemul Despinei se va rupe, iar în timpul spectacolului pirotehnic, oamenii anului 1519 se vor întoarce ăn timpurile lor.

Când se repetă acest eveniment:
    Evenimentul nu se repetă în următoarele 6 luni

5

CALENDAR EVENIMENTE

Alte evenimente:
Vernisajul expozitiei Joseph Ritter von Scheda
  • Miercuri, 18.09.2019
  • Ora: 13:00
  • Palatul Brukenthal, Cabinetul de Cartografie
CibinFest 2019
  • Joi, 19.09.2019
  • Ora: 10:00
  • Piata Mare
Gegen den Fortschritt / Contra progresului
  • Joi, 19.09.2019
  • Ora: 19:00
  • TNRS – Sala Mare, Bdul Corneliu Coposu, nr. 2
Stagiunea de vara Teatru BIS
  • Joi, 19.09.2019
  • Ora: 19:00
  • Gradina BIS




Evenimente pe categorii: